Pole Dance: Mit i Rzeczywistość

Pole dance, dawniej kojarzony niemal wyłącznie z klubami nocnymi, dzisiaj zdobywa serca wielu kobiet jako dynamiczna forma ćwiczeń i sztuki.
Jaka jest różnica między pole dance jako aktywnością rekreacyjną a tym, co dzieje się w klubach?

Pole Dance jako sport i sztuka

Denisa, 35-letnia lekarka z Banskiej Bystrzycy, uprawia pole dance od trzech lat. "Zaczęłam, bo szukałam czegoś, co by mnie bawiło i jednocześnie utrzymywało w formie. Pole dance to idealne połączenie siły, elastyczności i elegancji," mówi. Studia pole dance oferują dziś szeroki wachlarz kursów, od początkujących po zaawansowanych, a kobiety w każdym wieku znajdują tu nowych przyjaciół i wspierającą społeczność.

Różnica między klubami a studiami

Pole dance w klubach nocnych często służy jako forma rozrywki i jest związany z erotyką. W studiach pole dance kładzie się natomiast nacisk na technikę, siłę i kreatywny wyraz. "Ludzie często myślą, że pole dance to tylko zabawa w klubach, ale w rzeczywistości jest to wymagający sport," wyjaśnia Denisa. Ćwiczenia zazwyczaj odbywają się pod kierunkiem trenera, zwłaszcza dla początkujących. Trener pomaga w technice, bezpieczeństwie i motywacji. "Na początku miałam trenerkę, która pokazała mi podstawowe triki i stopniowo prowadziła do bardziej zaawansowanych ruchów," mówi Denisa.

Zawody w Pole Dance

Na całym świecie organizowane są zawody w pole dance, w których biorą udział najlepsi zawodnicy, czasami również pary. Przygotowanie do zawodów stanowi dodatkową motywację i cel dla wielu tancerzy. Sklep Butysz.pl był sponsorem ostatniej edycji zawodów Pole & Me, które tradycyjnie odbywają się w Pradze.

Pole Dance vs. siłownia

Wiele kobiet woli pole dance od klasycznej siłowni. "Na siłowni nigdy mnie to nie bawiło, ale pole dance jest tak zabawny i kreatywny," mówi Zuzana, 24-letnia asystentka z praskiego Suchdola. Ćwiczenia na rurze są bardzo różnorodne, a każda lekcja jest inna, co utrzymuje motywację i zainteresowanie.

Strój i obuwie

Do pole dance ważny jest specjalny strój, który umożliwia swobodę ruchu i przyczepność do rury. Krótkie szorty i sportowe staniki są standardowym wyborem. Buty na wysokiej platformie, często marki Pleaser, są popularne wśród tych, którzy uprawiają styl "exotic pole dance". "Buty dodają treningowi nowy wymiar. Pomagają mi przy niektórych ruchach i jednocześnie świetnie wyglądają," dodaje Zuzana.

Czy buty są konieczne?

Buty nie są konieczne do wszystkich stylów pole dance. Wiele osób zaczyna bez nich i stopniowo przechodzi do ich używania. "Zaczynałam bez butów, ale teraz nie wyobrażam sobie exotic pole dance bez nich," mówi Zuzana. Niektórzy wolą ćwiczyć bez butów ze względu na lepszy kontakt z rurą. Buty mogą pomóc przy niektórych trikach i jednocześnie dodają estetycznej wartości.

Rury i bezpieczeństwo

Istnieje kilka rodzajów rur, które różnią się materiałem i sposobem montażu. Niektóre są stałe, inne mogą się obracać. Rury są mocno przymocowane między sufitem a podłogą, aby zapewnić stabilność. "W szkole podstawowej wspinaliśmy się na rurze, ale pole dance to zupełnie inne doświadczenie," mówi Denisa z uśmiechem.

Reakcje otoczenia

Podczas gdy niektórzy mogą mieć stereotypowe wyobrażenia i uprzedzenia, coraz więcej osób docenia fizyczne wyzwanie i sztukę pole dance, i zaczyna szanować ten sport. "Moi przyjaciele byli na początku zaskoczeni, ale teraz mnie wspierają i niektórzy nawet zaczęli ćwiczyć ze mną," mówi Denisa.

Mężczyźni a Pole Dance

Chociaż większość społeczności pole dance składa się z kobiet, ten sport zyskuje również zwolenników wśród mężczyzn. Występują na zawodach i wnoszą do pole dance własną dynamikę i styl.

Pole Dance jako droga do samoakceptacji

Pole dance przyniósł do życia wielu kobiet nie tylko kondycję fizyczną, ale także większą pewność siebie i osobistą satysfakcję. "Niesamowicie jest obserwować, jak kobiety się zmieniają i rozwijają dzięki tej aktywności," dodaje Zuzana. Ponadto jest to świetny sposób na poznanie nowych ludzi i stania się częścią wspierającej społeczności.

Każdy może zacząć

Jeśli interesuje Cię pole dance, możesz zacząć uczęszczać na kursy w studiach w całej Polsce. "To zabawne i jednocześnie wyzwanie. Polecam to każdemu, kto szuka czegoś nowego," mówi Zuzana. Możesz również zaopatrzyć się w rurę do domu, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca. Pole dance to nie tylko ruch na rurze. To sztuka, sport i droga do samoakceptacji i wzmocnienia. Czy szukasz nowego sposobu na ćwiczenia, czy pragniesz nowego wyzwania, pole dance może być tym, czego szukasz.

Właścicielu lub prowadzący pole dance studio w Polsce i chcesz tutaj zamieścić swój link? Napisz do nas.

 

Image by Pleaser USA, z uprzejmością firmy